Wystawa Gustawa Hadyny

Gustaw Hadyna. Ojcom naszym w 150 rocznicę Powstania Styczniowego.

Setki rzeźb, liczne wystawy indywidualne oraz wygrane konkursy to dorobek artystyczny Gustawa Hadyny, rzeźbiarza mieszkającego i tworzącego w naszym regionie od prawie 50 lat. W pracowni artysty, nieopodal Ostrowca Św., w Woli Grójeckiej, powstają pomniki wielkich Polaków, płaskorzeźby, medaliony, odlewy z brązu i rzeźby ceramiczne. Od dłuższego czasu artysta przygotowywał wystawę upamiętniającą 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

Piętnaście popiersi wielkich Polaków – Kościuszki, Witosa i Piłsudskiego oraz Polskich pisarzy od Reja i Kochanowskiego po Gombrowicza i Iwaszkiewicza, a także liczne medaliony, formy porcelanowe i odlewy, w tym Matka Boska Katyńska wykonana jedynie w 2 egz. będzie można oglądać w sali wystawowej Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki od 19 maja. Wystawę dopełnią medaliony sławnych olimpijczyków, muzyków, społeczników, artystów, naukowców i odkrywców. Patriotyczny wymiar wystawy podkreśli prezentacja dziesięciu odlewów orłów w brązie, które na przestrzeni dziejów występowały  w polskich godłach i herbach.

Warto wspomnieć, że wystawa jest swoistym powrotem Gustawa Hadyny do Krzemionek. Artysta bowiem w roku 1977 r. obronił tu dyplom pt. „Ja żyć będę w kłosach zbóż”, poświęcony partyzantom ziemi świętokrzyskiej. Pięć rzeźb o wysokości ponad 3 m zostało ustawionych wokół płonącego ogniska na polanie leśnej w Krzemionkach. Profesorowie ASP z Warszawy, w tym prof. Bohdan Chmielewski, zostali „wyciągnięci” z pracowni akademickich, gdzie zwykli oglądać dyplomy swoich studentów. Niezwykłość tego wydarzenia artystycznego podkreślało miejsce, gdzie przed ponad czterema tysiącami lat neolityczni górnicy wydobywali spod ziemi konkrecje krzemienne.
Otwarcie wystawy nastąpi w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki,
19 maja 2013 r. o godz. 16.00.

Gustaw Hadyna- rzeźbiarz, urodzony w 1946 roku w Woli Grójeckiej. Studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w 1977 roku. Ma w swoim dorobku sześć wystaw indywidualnych (m.in. Ostrowiec Świętokrzyski, Warszawa, Kielce, Opole) i udział w pięciu wystawach zbiorowych. Otrzymał wyróżnienie w konkursie „Człowiek” – Warszawa (1975) oraz I nagrodę w III Plenerze Rzeźbiarskim w Kielcach (1976). Były dyrektor BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim.