Święto archeologii w Krzemionkach

W najbliższy weekend obowiązkowo należy odwiedzić Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki”. Przez dwa dni odbywać się tam będą I Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia, w ramach których odwiedzający muzeum zetkną się z bogatą ofertą edukacyjną, warsztatami, pokazami i „odtwórstwem” archeologicznym prezentowanym przez najlepszych specjalistów w Polsce.

Prezentacja różnych aspektów życia w epoce kamienia poprzez pokazy archeologii eksperymentalnej oraz „odtwórstwo” archeologiczne to jedno z najważniejszych wydarzeń I Krzemionkowskich spotkań z Epoką Kamienia, które odbywać się będą 21 i 22 lipca w Krzemionkach.

Odwiedzający nas goście będą mieli niepowtarzalną okazję podpatrzenia pracy archeologa i wzięcia osobistego udziału w zainscenizowanych badaniach archeologicznych. W zaaranżowanej pracowni konserwacji zabytków archeologicznych, samodzielnie będzie można zrekonstruować naczynie gliniane, oczyścić i wypreparować zabytek żelazny.

Ponadto specjaliści z poszczególnych dziedzin archeologii zaprezentują obozowisko ze starszej epoki kamienia, zagadnienia związane z przemysłem epoki kamienia (wydobycie surowców i ich obróbka), pozyskiwanie pożywienia (zbieractwo, rolnictwo, hodowla, myślistwo epoki kamienia), obróbkę surowców organicznych i ich wykorzystanie, garncarstwo i tkactwo neolityczne oraz kulturę duchową.

Wśród rekonstruktorów prowadzących warsztaty i pokazy swój przyjazd potwierdzili już przedstawiciele najważniejszych środowisk archeologicznych w Polsce, uczelni i instytucji muzealnych.Krzemionki odwiedzą między innymi archeolodzy i pracownicy naukowi Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, archeolodzy, pasjonaci archeologii, studenci i doktoranci z Krakowa. Swoją obecność potwierdziło również środowisko poznańskie w tymnprzede wszystkim pracownicy naukowi Instytutu Prahistorii Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz pracownicy Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, którzy zaprezentują dawne łucznictwo, w tym produkcję i montaż grotów, zorganizują również strzelnicę.

Wśród specjalistów z Polski będą również archeolodzy i amatorzy archeologii z regionu. Wiedzę archeologiczną na temat starszej epoki kamienia przekazywać będą osoby działające w Klubie Archeologicznym PTTK „Rydno” oraz pracownicy i przyjaciele firmy archeologicznej Labrys współpracującej z muzeum. Jeśli ktoś poczuje niedosyt wiedzy będzie mógł ją poszerzyć za sprawą oferty Księgarni Archeologicznej z Łodzi, która również pojawi się w Krzemionkach z bogatą ofertą wydawnictw i publikacji na temat historii i archeologii.

W ramach I Krzemionkowskich Spotkań z Epoka Kamienia przewidziana jest również sesja rocznicowa „Krzemionki 1922-2012” oraz rajd pieszy „Śladami krzemionkowskich górników”. Organizatorem rajdu jest PTTK im St. Jeżewskiego, więcej szczegółów na stronie organizatora.

W niedzielę 22 lipca odbędzie się również wycieczka autokarowo- piesza „Jura okolic Ostrowca Świętokrzyskiego- śladami prof. Jana Samsonowicza” na trasie Ostrowiec Św.-Broniszowice-Gromadzice-Skarbka-Krzemionki-Ostrowiec Św. Wycieczkę poprowadzi dr hab. Maciej Bąbel oraz dr Tomasz Bąbel. Zbiórka o godzinie 9.00 na parkingu przy Kinie „ETIUDA”.
I Krzemionkowskie Spotkania z Epoka Kamienia zostały docenione i zauważone przez Polski Komitet ds. UNESCO oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa. Obie te instytucje objęły Patronatem Honorowym nasze wydarzenie.

Udział w pokazach organizowanych w Wiosce Neolitycznej, w Krzemionkach, wycieczce jak i rajdzie jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje na temat I Krzemionkowskich Spotkań z Epoka Kamienia dostępne są na stronie www.muzeumostrowiec.pl oraz na facebook.com/krzemionki