Srebrna moneta z krzemieniem pasiastym

Srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 20 zł prezentująca Krzemionki Opatowskie wyemitowana przez NBP w ramach serii „Zabytki Kultury Materialnej w Polsce” w lipcu wejdzie do obiegu. Prezentacja monety odbędzie się między innymi w trakcie 1 Krzemionkowskich Spotań z Epoką Kamienia, które odbędą się 21 i 22 lipca w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie „Krzemionki”.

Krzemionki to najciekawszy zabytek archeologiczny w Polsce i najprawdopodobniej w Europie środkowej. To również – i nie można o tym zapominać – jedyny Pomnik Historii w woj. Świętokrzyskim i bezcenny zabytek kultury materialnej.

Argumenty te doskonale odczytał Narodowy Bank Polski, który wyemitował kolejny numizmat w ramach serii „Zabytki Kultury Materialnej w Polsce”, jest nim srebrna moneta 20 zł inkrustowana fragmentem krzemienia pasiatego oraz tradycyjna „dwójka”, moneta 2 zł. ze stopu Nordic Gold.

Awers nominału 20 zł. charakteryzuje się umieszczonym w tle, stylizowanym fragmentem komory eksploatacyjnej w kopalni krzemienia, wizerunkiem orła ustalonym dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, nad orłem znajduje się oznaczenie roku emisji: 2012. Po prawej stronie orła widnieje napis: 20 zł. u dołu napis: Rzeczpospolita Polska. Pod orłem, po prawej stronie, umieszczono znak mennicy: MW. Rewers monety przedstawia się zgoła inaczej. U dołu, po prawej stronie, na tle stylizowanego fragmentu komory eksploatacyjnej w kopalni krzemienia występuje inkrustowana konkrecja krzemienia pasiastego. Po lewej stronie stylizowane wizerunki dwóch górniczych narzędzi z krzemienia. U dołu, półkolem, napis: KRZEMIONKI OPATOWSKIE.

Warto podkreślić, że pierwsza edycja Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia, jak i fakt emisji monety przez NBP zbiega się w czasie z 90 rocznicą odkrycia neolitycznych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach przez prof. Jana Samsonowicza. Część wydarzeń w ramach 1 Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia będzie poświęcona osobie odkrywcy, między innymi sesja rocznicowa oraz prezentacja znaczka pocztowego z wizerunkiem prof. Samsonowicza wydanego specjalnie na tę okazję przez Pocztę Polską.

O tym, co jeszcze wydarzy się w ramach 1 Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia poinformujemy w przyszłym tygodniu