Rodzinna Odyseja Historyczna 2020

Nasze muzeum było patronem konkursu pn. „Rodzinna Odyseja Historyczna 2020” organizowanego przez Katolicki Zespół Edukacyjny w Ostrowcu Świętokrzyskim.

To konkurs-zabawa, która od października do czerwca zajmowała aż 48 drużyn, niemal 150 uczestników. Zadania dotyczyły dziejów miasta, regionu, rodzin i rodów, wartych odwiedzenia miejsc, sposobów realizowania rodzinnej pasji historycznej, dzieci w historii itd. Jednym z wyzwań było zdobycie Ostrowieckiej Odznaki Turystyczno-Krajoznawczej. Ostatnie sześć etapów to decydujące o zwycięstwie projekty, które przyniosły niezwykłe prace w formie rysunków, grafik, quizów internetowych, filmów, plakatów, relacji, prezentacji. Pojawiły się także cenne odkrycia historyczne.

Nagrodzono 12 drużyn rodzinnych: zwycięzcami została „Husaria” i „KaNaDa”, a laureatami „Historyczny pros”, „Kosanowscy”, „Historyczny Team Bobo”, „Familia”, „Mazankowie”, „Archeo Team”, „Turbo Rodzinka”, „Poszukiwacze historii”, „Orły” i „Misio Team”. Nagrody były nie tylko materialne (dyplomy, książki, przewodniki, gadżety i unikatowa odznaka bitwy warszawskiej), gdyż nagrodzeni zdobyli specjalne Talony na realizację niezwykłego zwiedzania, obcowania z historią w naszym muzeum.

Patronami „Rodzinnej Odysei Historycznej 2020” byli Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Św., Punkt Informacji Turystycznej MCK w Ostrowcu Św. oraz Narodowe Centrum Kultury w Warszawie. Pomysłodawcą i organizatorem był nauczyciel historii w KZE, p. Grzegorz Nowak.