Przypadek godny naśladowania

Jesienią 2012 roku archeolodzy z naszego Muzeum zabezpieczyli i poddali badaniom niecodzienne znalezisko archeologiczne do jakiego doszło podczas prac remontowych przy szkole w Denkowie. Pracownicy jednej z firm natrafili wówczas na skarb srebrnych monet z pierwszej ćwierci XVII w, wśród których znalazły się drobne grosze, półtoraki, trojaki, szóstaki oraz grubsze, koronne i gdańskie orty z okresu panowania Zygmunta III Wazy. W sumie skarb składał się z ponad 180 monet, w większości doskonale zachowanych.
Skrab srebrnych monet
I tu historia ma swoje dalsze rozwinięcie. Należy podkreślić, że znalazcy wykazali się niesamowicie odpowiedzialną postawą obywatelską. Sami zebrali pokruszone naczynie i zebrali niemal wszystkie monety informując jednocześnie dyrekcję szkoły w Denkowie. O nagrodę dla znalazców od razu wnioskował Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz zespół archeologów Muzeum Historyczno-Archeologicznego. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski przyznał ją w tym roku.

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule opublikowanym w Gazecie Wyborczej.

W tym roku przypada jubileusz 450-lecia lokacji Denkowa. W ramach wydarzeń towarzyszących obchodom jubileuszu skarb zostanie zaprezentowany w czerwcu na wystawie w Muzeum Historyczno-Archeologicznym.