Na partyzancki poszli bój

„Na partyzancki poszli bój 1864-1944” to widowisko historyczne zorganizowane w 150 rocznicę ostatnich walk Powstania Styczniowego i 70 rocznicę walk Armii Krajowej w ramach Planu „Burza”. Inscenizacja połączona z wystawą eksponatów historycznych oraz koncertem odbędzie się w dniach 10-11 maja 2014 r., w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki oraz na terenie rekreacyjnym gminy Bodzechów, w miejscowości Sudół.

plakat do pobrania w formacie pdf.

10 maja

Dwudniowe wydarzenie rozpocznie otwarcie wystawy eksponatów historycznych (godz. 17.00 Muzeum w Krzemionkach), w tym mundurów oraz broni partyzanckiej z przełomu XIX/XX w. Wystawę dopełnią liczne fotografie oraz projekcie video.

11 maja

Rekonstrukcja historyczna (początek godz. 16.00) która będzie punktem kulminacyjnym wydarzenia, rozegra się na polu przylegającym do terenu rekreacyjnego gminy Bodzechów, w miejscowości Sudół. Inscenizacja osadzona w realiach Powstania Styczniowego, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń jakie rozgrywały się w tej części regionu świętokrzyskiego na przełomie 1863 i 1864 r., przypomni postacie dowódców takich jak: Karol Kalita „Rębajło”, Zygmunt Chmieleński oraz gen. Józef Hauke Bosak. Inscenizację poprzedzą sceny biwaków (od godz. 10.00-15.00), nauka walki kosą i bagnetem, musztra według powstańczych regulaminów oraz pokazy odlewania kul karabinowych. Zaaranżowane diaporamy będą bezpośrednio nawiązywać do literatury i malarstwa, w tym przede wszystkim do dzieł Wojciecha Kossaka. W inscenizacji weźmie udział ponad 100 rekonstruktorów oraz około 30 koni.

Wydarzenie zakończy koncert zespołu Gloria Victis Project, który w aranżacji rockowej przypomni najbardziej znane pieśni partyzanckie i powstańcze.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

 

Mecenas wydarzenia:

image001

 

Wydarzenie wspierają:

logo BS 150pix    nadlesnictwo_bez tla