Krzemionki grają z WOŚP!

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim przekazało na aukcję 28. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyjątkowe przedmioty: kopię certyfikatu potwierdzającego wpis Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz unikatową szpilę wykonaną ze srebra i krzemienia. Licytacja dostępna jest pod tym linkiem.

Dodatkowo podczas ostrowieckiego finału WOŚP odbywającego się na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury można było zdobyć kopię certyfikatu wraz z nietypowym biletem wstępu ważnym „do końca świata i o jeden dzień dłużej”.

Certyfikat to wykonana na papierze czerpanym kopia dokumentu upamiętniające niezwykłe wydarzenie, jakim było wpisanie Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako 16. miejsca w Polsce, które znalazło się na tej prestiżowej liście. Jednym z obszarów wchodzących w skład wspomnianego regionu jest pole górnicze w Krzemionkach, będące pod opieką Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. 6 lipca 2019 roku podczas 43. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Baku potwierdzono unikatowość tego obszaru.

Szpila srebrna ozdobiona krzemieniem pasiastym, nawiązująca do oryginalnego zabytku kultury mierzanowickiej, to także przedmiot wyjątkowy. Ta unikalna ozdoba może być używana jako brosza. Liczba szpil wytworzonych specjalnie dla Stałego Przedstawicielstwa RP przy UNESCO jest limitowana.

Oba przedmioty przeznaczone do licytacji są pamiątką po jednym z najważniejszych wydarzeń w historii regionu i całego kraju, gdyż Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego to pierwszy zespół stanowisk archeologicznych wpisany na listę UNESCO w Polsce i zarazem pierwszy obiekt w województwie świętokrzyskim, który dostąpił tego wyróżnienia.