Pokaz filmu „Piosnka o Belinie” oraz spotkanie z reżyserem Przemysławem Bednarczykiem, w kinie „Etiuda” o godz. 13.00,  8 listopada 2018 r.

Katolicki Zespół Edukacyjny wraz z Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Św. w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania Niepodległości 2018 zaprasza na pokaz filmu „Piosnka o Belinie” oraz spotkanie z reżyserem Przemysławem Bednarczykiem, w kinie „Etiuda” o godz. 13.00,  8 listopada 2018 r.

Postać Władysława Beliny-Prażmowskiego jest ściśle związana z naszym miastem, gdyż urodził się on w pobliżu Ostrowca. Zasłynął w okresie I wojny światowej jako jeden z najsławniejszych dowódców Legionów Polskich. Był dowódcą tzw. „siódemki Beliny”, oddziału Legionów, który jako pierwszy przekroczył granicę zaboru rosyjskiego w sierpniu 1914 roku. Był też organizatorem i dowódcą 1 pułku ułanów Legionów Polskich, tzw. „beliniaków”. Na jego czele przeszedł cały szlak bojowy Legionów. Tworzył zaczątek kawalerii II Rzeczypospolitej.

Był organizatorem i dowódcą 1 Brygady Kawalerii, na której czele stoczył wiele bitew na wojnie z Ukraińcami i bolszewikami. Sławny ze zdobycia Wilna w kwietniu 1919.

Żołnierz wojska II RP, prezydent Krakowa, wojewoda lwowski.

Zmarł w październiku 1938 r., a uroczystości pogrzebowe w Krakowie stały się wielką manifestacją patriotyczną porównywalną w swych rozmiarach do tych po śmierci Marszałka Piłsudskiego.

W 100. rocznicę odzyskania Niepodległości, dla nas Ostrowczan ważne być powinno przypomnienie tej bliskiej nam postaci, która tak mocno zaangażowana była w jej odzyskanie.

Śpiewka oddziału Beliny czyli tytułowa „Piosnka o Belinie” jest jedną z najlepiej znanych pieśni legionowych. Napisał ją Paweł Wójcikowski „Koriat” w październiku 1914 roku.

Przemysław Bednarczyk jest historykiem, organizatorem widowisk historycznych w całej Polsce, scenarzystą, reżyserem i producentem filmów historycznych, m.in.: „Rok 1863”, „Komendant Zagończyk”, „Zapomniany Legion”, „Sienkiewicz mniej znany”, „Rozstrzelany Dzień Niepodległości” czy „Malowane Polski Zmartwychwstanie według Jacka Malczewskiego”. Laureat Nagrody Specjalnej VII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie. Współpracownik TVP Historia.

Zrealizował największe w Polsce widowisko historyczne z udziałem kawalerii w Komarowie pod Zamościem, podczas planu filmowego „Bitwy Warszawskiej” w reżyserii Jerzego Hoffmana.

Ciekawym uzupełnieniem spotkania będzie krótka prelekcja kustosza Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, p. Marka Wójcickiego, który opowie o pomniku w Ruszkowcu.