Jedyna taka puszcza

10 sierpnia 2013 r. o godz. 17.00 w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej Jarosława Chyry pt. „Jedyna Puszcza Białowieska” oraz spotkanie autorskie i promocja albumu Lecha Wilczka „Spotkania z Simoną Kossak”.

Wszystkie zdjęcia prezentowane  na wystawie zostały wykonane przez autora po 2002 roku, na terenie całej puszczy. Wystawa stanowi jedynie niewielki fragment albumu (pod tym samym tytułem) i poświęcona  jest starym drzewom, które są podstawą unikatowej wartości białowieskich lasów. Jak mówi autor zdjęć: ,,To jest obraz nieprawdziwej puszczy. W Puszczy spotkamy również lasy widne, świetliste doliny, osady, drogi, ludzi i zwierzęta. Których tu nie widać. A jednak sednem unikalnej wartości białowieskich lasów są stare drzewa. Wszytko inne, w mniej lub bardziej niezwykłym wydaniu można spotkać tu i ówdzie. Białowieża jest ostatnim w Europie nagromadzeniem ogromnych drzew (…)

Otwarcie wystawy poprzedzi spotkanie z Lechem Wilczkiem, autorem pracy „Spotkanie z Simoną Kossak”. Autor, porzuciwszy Warszawę zamieszkał w Puszczy Białowieskiej, gdzie do dziś rozwija artystyczny warsztat i zgłębia wiedzę przyrodniczą, osiągając mistrzostwo na styku tych dwóch dziedzin. To jeden z nielicznych w kraju wykształconych artystycznie przyrodników.
Wraz z prof. Simoną Kossak – również badaczem i twórcą w jednej osobie – stworzyli w malowniczej Dziedzince niepowtarzalny uniwersytet wrażliwości i mądrości przyrodniczej. Wilczek, głównie poprzez książki i bezpośrednie spotkania, prowadzi niestrudzoną misję oswajania ludzi ze zwierzętami.

Spotkanie, które proponujemy naszym gościom z dwójką twórców żyjących blisko natury, w odległym zakątku Polski będzie pełne refleksji o przenikaniu się światów ludzi i zwierząt, o naszych wspólnych cechach, naszej prahistorii.

10 sierpnia, godz. 17.00
Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki
Sudół 135 a
Wystawa potrwa do końca sierpnia 2013 r.

Jarosław Chyra – urodził się w Słubicach nad Odrą a wychował w Białowieży – 2 km od wschodniej granicy. Obie miejscowości dzieli tylko 765 kilometrów. Z  wykształcenia leśnik (trzecie pokolenie), z zawodu fotograf, producent filmowy, wydawca. Autor felietonów przyrodniczych (cykl Drzwi do lasu, Ostoja, Borem lasem) realizowanych dla TVP, a także autor i producent wielu programów telewizyjnych o tematyce przyrodniczej. Producent filmu „Kraina Żubra” oraz „Sen o czarnym kogucie”. Założyciel Studenckiego Koła Fotografii Przyrodniczej i Dokumentacyjnej. Aktywnie działa w Polskim Towarzystwie Ochrony Ptaków, z którym zainicjował i zorganizował w Białowieży Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Przyrody „Mikrosfera” oraz jego kolejne trzy edycje pod nową nazwą „Żubrowisko”. Zainicjował i zorganizował w Białowieży Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Przyrody. W 2002 r. wydał pierwszy autorski album fotograficzny „Narew. Polska Amazonia”. „Jedyna Puszcza Białowieska” wydany w  roku 2012 jest drugim albumem autora.

Lech Wilczek – z wykształcenia grafik, absolwent warszawskiej ASP, z zamiłowania i zawodu – przyrodnik, pisarz, fotograf, grafik. Autor kilkunastu albumów wydanych w Polsce, Rosji i Niemczech.