III Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia

Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia, wydarzenie, które wpisało się w wakacyjny kalendarz imprez Muzeum jest ściśle związane z promocją dziedzictwa archeologicznego Krzemionek. Ideą przedsięwzięcia jest akcentowanie przełomowego wydarzenia w historii krzemionkowskich kopalń, jakim było ich odkrycie w 1922 r. oraz szeroka popularyzacja wiedzy o archeologii regionu. To również okazja do zaprezentowania Krzemionek jako miejsca o ogromnym potencjale turystycznym.

W weekend 19-20 lipca Rezerwat Krzemionki odwiedzą archeolodzy, entuzjaści i pasjonaci archeologii eksperymentalnej z całej Polski. Pod ich okiem, na specjalnie zaaranżowanych stanowiskach, na terenie zrekonstruowanej osady neolitycznej, będzie można zapoznać się z różnymi przejawami życia i aktywności człowieka w epoce neolitu i wczesnej epoce brązu. Pokazy będą dotyczyły m.in. myślistwa, obróbki surowców organicznych oraz miedzi, garncarstwa i tkactwa neolitycznego, a także kultury duchowej w pradziejach. Najmłodsi goście naszego Muzeum zobaczą „na żywo” eksperymentalny wykop archeologiczny z możliwością podpatrzenia pracy archeologa i wzięcia osobistego udziału w zainscenizowanych badaniach.

Plakat_III KSzEK
W tym roku przygotowaliśmy dodatkowo dwa pokazy specjalne, które wykona Drużyna Wojów Wiślańskich „KRAK” z Krakowa- od lat zajmująca się zgłębianiem i popularyzowaniem historii i kultury pradziejów, w tym życia codziennego, rzemiosła
i sztuki wojennej. Ponadto dla dzieci odbędą się warsztaty z budowy pradawnych instrumentów oraz gry na nich. Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość zagrania kilku utworów podczas koncertu Natural Beat Band i Studium Instrumentów Etnicznych, którzy w rytmach etno zakończą sobotni wieczór.

W niedzielę 20 lipca, uczestników III Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia czeka wycieczka na trasie Ostrowiec Św. – Rezerwat Rydno – Krzemionki. Wyjazd o godz. 8.00 z parkingu przy Kinie ETIUDA. Po powrocie spragnionych wiedzy zaprosimy na dwa wykłady dr Jerzego Tomasza Bąbla i dr marka Florka.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Zapisy na warsztaty muzyczne i wycieczkę autokarową są już przyjmowane pod numerami tel.: 669-970-499 oraz 669-970-492 lub mailowo sekretariat@krzemionki.info.
Ilość miejsc jest ograniczona.

Wydarzenia jest dofinansowane w ramach wdrażania lokalnych strategii
rozwoju dla tzw. małych projektów z funduszy PROW na lata 2007-2013.

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją wydarzenia objął Narodowy Instytut Dziedzictwa
oraz Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

NID-logotyp-oddzial-WARSZAWA      1_1