Ferie zimowe

Oferta edukacyjna

FERIE ZIMOWE

Wszystkie zajęcia rozpoczynają się o godz.11.00.

 • 28.01. i 11.02. – wtorek
  Na tropie leśnych zwierząt
  Spotkanie połączone z wyprawą do Rezerwatu Krzemionki celem poszukiwania i obserwacji tropów pozostawionych przez zwierzęta zamieszkujące Rezerwat. Przy okazji opowiemy sobie o wielu ciekawostkach związanych z leśnymi ssakami oraz o tym w jaki sposób radzą sobie zima w lesie.
 • 29.01. i 12.02. – środa
  Figurki – Idole, symbole, zabawki
  Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z różnymi rodzajami figurek pradziejowych, ze szczególnym naciskiem na znaleziska z terenu województwa Świętokrzyskiego.  Wspólnie zastanowimy się, co mogło sprawić, że ludzie zaczęli tworzyć sztukę i czemu miały służyć te jakże różnorodne przedmioty. Zajęcia składają się z krótkiej prezentacji oraz części warsztatowej.
 • 30.01. i 13.02. – czwartek
  Nie wywołuj wilka z lasu, czyli cała prawda o leśnych kuzynach psów
  Zajęcie będą „nasycone” wiedzą o wilkach, aby odczarować wizerunek złego wilka pożerającego ludzi.
 • 31.01. i 14.02. – piątek
  Pradziejowa biżuteria
  Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z różnorodnymi ozdobami, jakie tworzyli i nosili ludzie w okresie neolitu. Poznają teorie i hipotezy, wyjaśniające kiedy i po co zaczęto nosić biżuterię, oraz różnorodne materiały, z jakich mogła być wykonywana. Zajęcia składają się z krótkiej prezentacji oraz części warsztatów.
 • 15.02. – sobota
  Historia pisma
  http://krzemionki.pl/aktualnosci/historia-pisma/
 • 3.02. i 17.02. – poniedziałek
  „Dzik jest dziki, dzik jest zły…” – czy można polubić dzika?
  Dowiemy się jaką funkcję pełnią dziki w lesie, czy są pożyteczne oraz czy naprawdę powinniśmy uciekać przed dzikiem na drzewo?
 • 4.02. i 18.02. – wtorek
  Planszowe pra-granie
  Gry wymagające planszy, zajmowania pól czy zbijania wrogich pionków są z nami od tysięcy lat. Wiele pozostaje zagadką, ale do niektórych, dzięki wysiłkom różnych badaczy, udało się odtworzyć starożytne zasady. W ramach warsztatów uczestnicy nie tylko poznają co ciekawsze „tytuły” wraz z ich historią, ale też będą mogli spróbować swoich sił w rozgrywkach, z wykorzystaniem barwnych rekonstrukcji.
 • 5.02. i 19.02. – środa
  Czy sójki naprawdę wybierają się za morze? Jak ptaki radzą sobie w lesie
  Zajęcia będą związane z wiedzą na temat ptaków, które zostają na zimę w Polsce. Przy odrobinie szczęścia będziemy obserwować sójki, które mieszkają w Rezerwacie.
 • 6.02. i 20.02. – czwartek
  Przyroda pod i przyroda nad
  Trasa prowadzi od budynku Muzeum szlakiem przez las do Kamieniołomu Bodzechowskiego, następnie doliną do ruin leśniczówki Jeziórko i z powrotem do budynku Muzeum. Podczas wędrówki przewodnik opowiada o przyrodzie ożywionej i nieożywionej, geologii, zbiorowiskach leśnych i formach terenu oraz wyjaśnia, jak wzajemnie oddziałują na siebie różne elementy ekosystemy wokół Muzeum (3,76 km).

Elementem zajęć o tematyce przyrodniczej jest spacer w terenie, dlatego też prosimy uczestników feryjnych spotkań o stosowne ubranie.

Zajęcia odbywać się będą w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki (Sudół 135a), o godzinie 11.00, czas trwania ok.1,5 godziny. Koszt pojedynczych zajęć: 8 zł za osobę.
Udział w zajęciach tylko po wcześniejszej rezerwacji pod nr 41 330 45 50, 669 970 499 lub adresem email: promocja@krzemionki.info.

Minimalna ilość uczestników to 3 osoby.

Regulamin zajęć dostępny jest pod linkiem: regulamin zajęć warsztatowych/lekcji.