Ferie w muzeum – woj. mazowieckie

Ferie to świetna okazja do tego, by spędzić aktywnie czas i poznać okolicę. Z propozycją dla najmłodszych mieszkańców województwa mazowieckiego wychodzi Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki. Wybierając się w krótką podróż do sąsiedniego województwa świętokrzyskiego, najmłodsi mogą wziąć udział w kreatywnych zajęciach edukacyjnych organizowanych przez muzeum. W feryjne poniedziałki, środki i piątki o godz. 11 czeka na nich poszukiwanie tropów leśnych zwierząt, spotkanie z przewodnikiem-podróżnikiem, gra w pradawne planszówki, a także próba zbudowania jaskini, lekcja jak nie zgubić się w lesie oraz spotkanie z neolitycznymi górnikami. Koszt udziału w zajęciach to tylko 5 zł. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod nr 41260551 lub na adres email: sekretariat@krzemionki.info.

Wizyta w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki to także okazja, by zwiedzić to unikatowe miejsce – prehistoryczne kopalnie krzemienia pasiastego. Podróż do przeszłości jest możliwa dzięki multimedialnej wystawie, rekonstrukcji osady neolitycznej i najbardziej intrygującej części zwiedzania – podziemnej trasie turystycznej. Jest to jedyny taki obiekt na świecie otwarty dla szerszej publiczności, doceniony w 2019 roku wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki znajdują się w Sudole k. Ostrowca Świętokrzyskiego, przy drodze wojewódzkiej nr 754. Obiekt jest czynny codziennie oprócz wtorków w godzinach 8-16.

Program ferii zimowych w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki w 2022 roku

[ferie mazowieckie]

31 stycznia – Na tropie leśnych zwierząt – zajęcia przyrodnicze, podczas których uczestnicy będą mogli nauczyć się, w jaki sposób rozpoznawać występowanie określonych zwierząt w lesie. Elementem zajęć będzie również warsztat plastyczny.

2 lutego – Spotkanie z przewodnikiem-podróżnikiem, podczas którego uczestnicy zajęć będą mieli możliwość dowiedzieć się w teorii i praktyce, jak przygotować się na wyprawę terenową i górską.

4 lutego Gry planszowe – dawniej i dziś– podczas zajęć uczestnicy będą mieli możliwość zagrać w najstarsze gry planszowe, które będziemy chcieli skonfrontować z grami planszowymi, w które najchętniej gramy współcześnie.

7 lutego – Spotkanie z neolitycznymi górnikami. Zapraszamy do wspólnej podróży w czasie i zapoznanie się „od kuchni” ze specyfiką pracy neolitycznego górnika. Uczestnicy zajęć będą mieli możliwość poznać i spróbować posłużyć się górniczymi i osobiście porozmawiać z neolitycznymi górnikami, których udało się zaprosić na ferie w Muzeum;)

9 lutego – Jak nie zgubić się w lesie? –  zajęcia praktyczne, podczas, których uczestnicy nauczą się w jaki sposób rozpoznawać kierunki, jak wykorzystywać naturalne wskazówki, których udziela nam przyroda i jak prawidłowo posługiwać się kompasem.

11 lutego – Zbuduj z nami jaskinię – uczestnicy zajęć będą mieli możliwość „zaprojektowania” i „zbudowania”  jaskini, w jakiej bytowali ludzie epoki kamienia.