Powiatowe ćwiczenia obronne w Krzemionkach

W piątek 12 października w muzeum w Krzemionkach były prowadzone powiatowe ćwiczenia obronne pod nazwą „Kierowanie osiąganiem gotowości obronnej czasu kryzysu w powiecie, w warunkach zagrożenia terrorystycznego”.

Na terenie naszego muzeum miały miejsce ćwiczenia praktyczne wydzielonych służb i środków w sytuacji zagrożenia terrorystycznego. W podziemnej trasie turystycznej doszło do wybuchu. Pod ziemią została uwięziona grupa turystów. Osoby ranne musiały być wyprowadzone szybem ewakuacyjnym. Część grupy wyszła samodzielnie, pozostałych ewakuowali strażacy przy pomocy technik alpinistycznych. Dodatkowo sprawdzano jak służby poradzą sobie z barierą językową. Turyści byli obcokrajowcami. Ratownicy dysponowali kartami medycznymi w ośmiu językach, co pomogło ustalić stan poszkodowanych.

W ćwiczeniach brały udział służby ratownicze z całego powiatu, m.in. straż pożarna, policja, pogotowie ratunkowe oraz grupa wspierająca ratowników z ZHP. W rolę pozorantów wcielili się harcerze oraz uczniowie klas mundurowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Ostrowcu Świętokrzyskim.