6 Spotkania z Epoką Kamienia

Połowa lipca, to czas, kiedy nasze Muzeum organizuje Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia. W tym roku, między 22-23 lipca, odbędzie się już szósta edycja tego wydarzenia.

Lokalne święto archeologii będzie okazją do zapoznania się z wieloma aspektami życia człowieka w epoce neolitu i wczesnej epoce brązu. W tym roku przygotowaliśmy szereg pokazów archeologii eksperymentalnej i warsztaty archeologiczne. Przygotujemy także specjalny blok edukacyjny dla najmłodszych uczestników, a w budynku Muzeum, zostanie otwarte Laboratorium Archeologiczne, które przybliży zainteresowanym nauki wspierające współczesną archeologię.

Program plik pdf.

Jak co roku, gwoździem programu jest pokaz specjalny. Tym razem będzie to Rytuał Słońca. Pokaz będzie oparty o monumentalne założenia neolityczne, które w ostatnich latach zostały odkryte na terenie Polski, mowa tu o koncentrycznych palisadach z fosami, które archeolodzy nazywają „rondlami”. Ich istnienie było powiązane z funkcjami rytualnymi, opartymi na obserwacjach astronomicznych. Sceny, które odegrają się w trakcie pokazu będą związane z letnim przesileniem i obrzędami inicjacyjnymi.
Wydarzeniem, które ściśle związane jest z promocją dziedzictwa archeologicznego Krzemionek, promuje również region i jego bogactwo kulturowe jest cykliczny Rajd Pieszy Szlakami Neolitu, na trasie Ostrowiec – Ruda Kościelna – Krzemionki – Ostrowiec. Rajd rozpocznie się 22 lipca, o godz. 8.30 przy Kinie Etiuda. Zapisy w siedzibie PTTK im. St. Jeżewskiego lub pod nr tel. 41 265-25-24. Koszt udziału 5 zł/ osobę.
W niedzielne popołudnie, zwiedzających zaprosimy na wydarzenie towarzyszące. Będzie nim otwarcie wystawy pt. Czerwonym tramwajem do Przystanku Niepodległość, która przybliży postać Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Starosty Ostrowieckiego Zbigniewa Dudy. Partnerem wydarzenia jest oddział PTTK im. St. Jeżewskiego. W trakcie VI Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia, obowiązuje odpłatny wstęp do neolitycznych kopalni krzemienia. Udział we wszystkich zajęciach edukacyjnych i pokazach jest bezpłatny.